Priestor v tónoch babieho leta

Základom priestoru je moderný minimalistický dizajn s čistými líniami v tlmených svetlých farbách v kombinácií s bledým drevo dekorom. Investori sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu bytu aj s prerábkou elektriny a realizáciou znižovania stropov. Vďaka tomu sa nám podarilo do priestoru priniesť zapustené koľajnicové osvetlenie s led pásmi a bodovkami.

Hneď úvodná vstupná časť je atypická pre svoju šikmú stenu kde sú umiestnené práve vchodové dvere do bytu. Priestrannú predsieň sme vynovili. Predtým hlboký tmavý starší drevený šatník sa zmenil na modernú bezúchytkovú nábytkovú zostavu, v ktorej je zakomponovaný aj otvorený priestor na sedenie vo forme ,,výklenku“. Kašmírová matná zatvorená zostava je oživená dubovým dekorom práve v tomto otvorenom výklenku so sedením a vešaním na zadnej stene. Plynulé prepojenie nábytku pravej a ľavej strany zabezpečujú horné skrinky, ktoré prechádzajú od šatníkovej zostavy ponad vchodové dvere a pokračujú na ďalšej stene. Na tejto stene je využitá časť pre druhú nábytkovú zostavu s posuvnými zrkadlovými dvierkami. Za dvierkami v jednej časti sa nachádzajú výklopné skrinky na odkladanie topánok, zásuvkové úložné priestory a otvorené police. Táto časť nadväzuje na multifunkčnosť vstupnej chodby. Jej priestrannosť umožňuje pohodlné domáce cvičenie. Vzhľadom nato, v tejto časti nachádzame ,,boxy“ na odkladanie podložiek na cvičenie, opäť police a háčiky na položenie a zavesenie rôznych pomôcok na cvičenie. Celý priestor chodby je už v spomínaných rovných, čistých, svetlých líniách, ktoré sú doplnené kontrastným kobercom organického tvaru. Koberec priestor zútulňuje a tvorí harmonický tok energie.

Kuchynská časť je opäť v súlade s moderným čistým vzhľadom. V danom byte sú použité dva hlavné materiály na kuchynskej linke a nábytkových zostavách. Matná kašmírová šedá farba a dekor prírodného dubu s výraznejšími štruktúrami. Doplňujúcim materiálom je antracitová farba napríklad na úchytkových profiloch. V kuchynskej časti je antracitový detail aj v podobe jedných solitérnych lamelových dvierok. Za nimi sa nachádza práčka so sušičkou. Riešenie spotrebičov v tejto časti je tvorené tak, aby kuchyňa spĺňala funkčnosť a praktickosť počas priebehu prípravy jedla, stolovania a taktiež pracích potrieb. Organizácia je zároveň daná na základe možností priestoru. Oproti kuchynskej časti sa nachádza opäť dizajnový organickejší stôl kruhového tvaru s oblými prvkami na stolovej nohe. Teplé príjemné drevo je doplnené celo- béžovými stoličkami s kovovými nožičkami, ktoré zapadajú do celkového prostredia. Minimalistické tenké nástenné kovové police sú praktickým a zároveň nerušivým elementom. Prvok, ktorý výrazne ovplyvňuje dizajn a hravosť v kuchynskej časti je závesné sklenené farebné svietidlo nad jedálenským stolom (svetlo pri svietení nie je farebné, vytvára klasické teplé osvetlenie). Svojim pestrejším dizajnom sa odlišuje od tlmených neutrálnych tónov ale zároveň vytvára jedinečný celok.

Do obývacej časti sa vstupuje cez široký otvor, kde sme ponechali zárubňu rovnakého drevo dekoru ako na zostavách nábytku. Obývacia časť disponuje opäť atypickou/šikmou stenou, ktorá zároveň v sebe schováva prechod do samostatného otvoreného šatníka. S touto stenou sme pracovali tak, aby tvorila jeden čistý celok a zároveň bola dizajnovo krásnym pozadím za sedacou súpravou, ktorá je umiestnená akoby v strede obývačky. Celá stena je obložená kašmírovými doskami. ,,V strede“ sa nachádzajú otvárateľné dvierka do šatníka. Vedľa dvierok na jednej strane sú otvorené ,,drevené police“, ktoré slúžia ako menšia knižnica. Otvorené police vnášajú do priestoru atmosféru jemného pokojného Zenového dizajnu. Ucelená stena na druhej strane prechádza do rohového minimalistického pracovného kútika rovnakého dizajnu ako je aj ostatný nábytok v priestore. Špecialitou v obývacej časti je aj záves pred plnou stenou. Keďže v byte sme ponechali skoro všetky steny biele, stenu za pohodlným kreslom v nude farbe sme doplnili tlmeným závesom. Záves je tu aj dizajnovým prvkom ale aj zdrojom väčšej intimity. Otvorený vstupný prechod je možné jednoducho ,,uzavrieť“ potiahnutím tohto plne funkčného závesu.

Z obývacej časti sa prechádza do už spomínaného samostatného šatníka. Vnútro šatníka je kombináciou otvorených a zatvorených častí. Materiály sú použité totožné ako v ostatných miestnostiach. Hneď ako vstúpime do šatníka vidíme oproti elegantný toaletný stolík v podobe závesnej skrinky s výsuvnými frézovanými dvierkami. Krásnym prvkom je organické zrkadlo s osvetlením, ktoré zase prináša oblý tvar. Opakovaním rovnakých alebo podobných prvkov sa plynule prepájajú všetky miestnosti v byte. V tomto byte sú opakované viaceré prvky a materiály alebo farby. V šatníku môžeme vnímať prepájajúci prvok napríklad aj stojanové svietidlo s rovnakým dizajnom ako sme videli v kuchynskej časti. Čím sa potvrdzuje, že prvé miestnosti v byte sú stále v súlade aj s ,,poslednou“ miestnosťou.