Inšpirácie pre oživenie priestoru

Nábytok s novým dizajnom

Alebo inšpirácia ako jednoducho renovovať nábytok.

Ak máš k dispozícií starší nábytok, ktorý ešte môže slúžiť, ale už sa ti štýlovo nehodí do priestoru, stačí mu venovať jeden pohodový deň tvojho času a môžeš mať z neho parádny dizajnový kúsok. 🖌🎨

Samozrejme každý proces tvorby nás učí trpezlivosti.
Veľa krát som si chcela premaľovať nejaký ten nábytok ale dostala som sa k tomu až minulé leto, keď som to naozaj potrebovala a dovolila som si to. Je to veľmi jednoduché, takže mojím rozhodnutím je zdieľať ,,môj" postup ako nato.

Pred pár rokmi som sa dokonca zúčastnila malého kurzu s názvom Základné techniky maľovania nábytku. Išla som tam ako sprievod mojej mame, pretože ju maľovanie bavilo viac ako mňa. Ale nič nie je náhoda. V tej dobe som si myslela, že maľovať a kresliť neviem vôbec. Ale za tých pár rokov som pár, viac vecí zmenila a mením. Napríklad pre mňa sa maľovanie, kreslenie stalo možným, oddychovým a tvorivým priateľom. A moje nastavenie, že neviem kresliť som vymenila za to, že keď už chytím ceruzku, štetec, valček tak proste niečo namaľujem a budem s tým v mieri, v kľude, nebudem to hodnotiť či je to pekné, škaredé. Nastavila som si to tak, že mne sa to vždy bude páčiť pretože to som ja, pre mňa to bude dokonalé, pretože tá tvorba vychádza cezo mňa a je momentálne taká aká je a je to v poriadku, je vyjadrením mňa. Prestala som riešiť či je pre iného krásna alebo škaredá, stačí to ako ju vnímam ja. A je aj v poriadku, že niekto tú maľbu, tvorbu vníma podľa seba a svojich hodnotení. Ten druhý ju predsa doma mať nemusí a pravdepodobne ani nebude. 😊

Renovácia nábytku ako potreba ale aj ako kreatívna hravosť

Keď sme sa presťahovali s priateľom sme riešili, čo so starou komodou, ktorá, sa nám nehodila, nebola v najlepšom stave a jej farba bola poodlupovaná. Zaujímavé bolo, že som necítila, že sa s ňou chcem ešte rozlúčiť, pretože slúžila ako skvelý úložný priestor a nemala som potrebu investovať do novej. Investícia v tom čase smerovala tam, kde to bolo pre nás viac potrebné.

Vtedy mi prišlo, nastal môj čas na využitie nejakých tých techník maľovania z už spomínaného kurzu. Do celej tvorby sa napokon zapojil aj priateľ a výsledok je pre mňa dokonalý. 🤗


Krásne obrazy na komode a vedľa nej
som dostala ako dar, nie sú namaľované mnou🌈
Podobných inšpirácií, videí, postupov ako renovovať nábytok je dnes mnoho, stačí si len vybrať. Nabrať odvahu a pustiť sa do toho.

Ak si už videl/a mnoho podobných inšpirácií renovácie nábytku a stále ti prichádzajú do tvojho života a dokonca to s tebou aj rezonuje a vnútorne máš pocit, že by si do toho išiel/a a aj vieš, ktorý nábytok by si zrenovoval/a, ale až tak sa ti nechce a predsa máš veľa povinností a práce a na toto nie je čas. Aaaa opäť si natrafil/a aj na tejto stránke na niečo podobné. Hmm… aká náhodička 😂, asi to môže byť informácia, že sa máš do toho smelo pustiť. Môžeš si dokonca pri tom aj poriadne oddýchnuť. Môžeš si spraviť deň pre seba a svoj priestor, čím ho podporíš a oživíš. Následne zrenovovaný nábytok bude podporovať teba, vždy keď sa na neho pozrieš. Dovoľ si mať výnimočný deň a tešiť sa z toho čo vytvoríš, dovoľ si byť opäť tým kreatívnym dieťaťom, pre ktoré je prirodzené tvoriť bez obmedzení a hraníc a ktoré je vždy v nás nech sme v akomkoľvek fyzickom veku. 🤸‍♀️Ja som to zobrala hravo, ak niečo nebolo dokonalé, tak to tak má byť, je to predsa nový dizajn bez hraníc a hodnotení. 🌅

Môj postup pri tvorený nového dizajnu nábytku

Čo potrebuješ pri tvorbe renovácie nábytku?

  • nábytok, ktorý potrebuješ obnoviť,
  • papier alebo krycia plachta, na ktorú vieš položiť nábytok pri maľovaní (v predajniach hobby, v predajniach s maliarskymi potrebami),
  • jemný šmirgeľ (v predajniach hobby, v predajniach s maliarskymi potrebami),
  • čistič, odmasťovač povrchových plôch (nájdeš aj v drogérií medzi čistiacimi prostriedkami na riad, dnes aj v ekologickom rastlinnom zložení, my sme použili čistič na brzdy, keďže priateľ sa zatiaľ venuje autám a mali sme ho poruke🤷‍♀️ ),
  • utierka, handrička,
  • špongia, hubka,
  • kriedovú farbu na nábytok (v predajniach hobby, v predajniach s maliarskymi potrebami)
  • malý penový valček a malý štetec, ktorým vieš natierať malé vnútorné záhyby, rohy
  • malá vaňička na farbu, kde si vieš obtierať prebytočnú farbu na valčeku (v predajniach hobby, v predajniach s maliarskymi potrebami),
  • fixačný priesvitný vosk na nábytok (nájdeš ho medzi kriedovými farbami na nábytok)
  • ja som použila aj nové úchytky na komodu, ktoré mi darovala priateľka😊 (pekné, dizajnové úchytky sú k dispozícií už v mnohých predajniach, ja najradšej pozerám v zarahome, h&mhome, ikea..)

Ako nato?

Ak máš k dispozícií záhradu a vonku je pekne je to ideálne, môžeš si zobrať svoj nábytok a náradie von. Ak túto možnosť nemáš, môžeš využiť balkón. Ak nemáš ani ten alebo ti je na túto činnosť malý, rozlož si papier, kryciu podložku niekde v izbe, následne na ňu polož nábytok a ideš.

Ak ani to nie je možnosť pre teba, v bytových priestoroch sú k dispozícií priestory chodieb, môžeš si rozložiť všetky veci tam. Samozrejme po skončení celého procesu zanecháš priestor uprataný, taký do akého si prišiel.

Ak si si teda našiel/a miesto pre svoju tvorbu môžeš si nábytok rozobrať na jednotlivé časti. Ja som vytiahla všetky zásuvky a odmontovala šraubovákom staré úchytky.

Prvý krok je príprava nábytku na proces maľovania. Zoberieš šmirgeľ a jemne obrúsiš všetky strany a časti nábytku. Ak to máš, zoberieš si odmasťovač alebo akýkoľvek čistič a poutieraš utierkou všetky strany a časti obrúseného nábytku. Necháš ich vyschnúť.

Môžeš si otvoriť farbu na nábytok a poriadne ju premiešať. Ak máš premiešanú farbu, zoberieš si štetec a najskôr pretrieš všetky záhyby nábytku, kam sa s valčekom poriadne nevieš dostať. Ja som si pre jednoduchšie používanie trocha farby odliala do vaničky a odtiaľ si potom farbu naberala na valček a podľa potreby ju obtierala o mriežkovú, vrúbkovanú plochu na vaničke. V tejto časti už môžeš začať nanášať valčekom farbu na nábytok. To už akú si vyberieš techniku nanášania je na tebe.

Prvý náter nechaj poriadne uschnúť.

Na kriedových farbách je super to, že schnú veľmi rýchlo. Druhý náter sme s priateľom nanášali po cca dvoch hodinách od dokončenia prvého náteru. Ak máš natretý nábytok druhou vrstvou náteru, celé to môžeš nechať uschnúť (tiež cca 2hodiny).

Posledná časť je nanášanie fixačného vosku na premaľovaný nábytok. Ja som použila na nanášanie špongiu a následne som jemnou handričkou utierala prebytočný lak na komode. Priznám sa, že túto časť som tvorila veľmi intuitívne, bez študovania ako nato. Ak potrebuješ mať rovnomerne nanesený vosk a vadia ti jemné fľaky, radšej si nájdi, pozri ako sa presnejšie nanáša vosk aby ti neostal nábytok jemne fľakatý (ak príde príležitosť nabudúce sa s tým viac vyhrám, potom doplním info ako nato). Ak máš nanesený fixačný vosk na nábytku, je lepšie nábytok nechať rozložený do ďalšieho dňa aby mohol poriadne vyschnúť. Potom ho opäť zložiť, vložiť späť zásuvky. Ja som nakoniec nábytok doplnila o nové darované úchytky.

Pri renovácií môžeš experimentovať. Ak sa ti páči patina na nábytku, po natretí, uschnutí druhej vrstvy  ošmirgľuj jemne povrch a až potom nanes fixačný vosk. Nápadov je veľa, je len na tebe čo sa ti páči a čo si dovolíš vytvoriť. 😉 

Hotovo, ako dizajnér privítaj svoj nový dizajnový nábytok a užívaj s radosťou.

Podobne som premaľovala aj odkladací stolík, ktorého vrchná časť bola pôvodne biela a nožičky mal vo farbe svetlého dreva.

Dnes má zlaté nožičky a vrchnú časť tlmenú zelenú ,,khaki“ (taký je názov kriedovej farby)